Marzenia pojawiają się w naszej głowie często w sposób zupełnie przypadkowy. Obejrzymy jakiś filmik, zauważymy bilbord po drugiej stronie ulicy czy usłyszymy niechcący rozmowę w autobusie. Ten drobny sygnał często wystarczy, by obudzić w człowieku wielkie pragnienie przygody i poczucie, że nie spocznie, aż jego nowe wielkie marzenie się nie spełni.

Podobnie było i w tym przypadku. Siedzę przed komputerem już którąś godzinę z rzędu, przeglądam zdjęcia na jednym z blogów i nagle… olśnienie! Rzut oka na fotografię pływającej pod wodospadem dziewczyny i kolejne marzenie trafia na moją listę „Before I die”.

Łatwo się domyślić, że okazji do tego rodzaju kąpieli jest niewiele, szczególnie w Polsce. Jak to czasem bywa, o wielkich planach się zapomina, a myśl o nich pojawia się w głowie w najbardziej niespodziewanym (choć jednocześnie odpowiednim) momencie. Moje wielkie marzenie z „Before I die” przypomniało o sobie podczas zeszłorocznych wakacji w Chorwacji, kiedy okazało się, że od Parku Narodowego Krka dzieli nas mniej niż godzina drogi. Czemu to miejsce wydało się mi wyjątkowe? Bo jak już można się domyślić, poza szczególnymi walorami przyrodniczymi, znane jest przede wszystkim ze sporych rozmiarów wodospadów, a pod jednym z nich można w pełni legalnie pływać.

Lokalizacja

Gdzie znajduje się Park Narodowy Krka? To niezwykłe (choć niestety ostatnio coraz bardziej turystyczne) miejsce zlokalizowane jest w Chorwacji, w środkowej Dalmacji, niedaleko Zadaru. W zasadzie od momentu wjazdu do miasta naszym oczom ukaże się szereg kierunkowskazów zachęcających turystów do odwiedzenia tej atrakcji. Najkorzystniej będzie dostać się samochodem do miejscowości Lozovac, gdzie na sporych rozmiarów darmowym parkingu można zostawić samochód. Inną, równie ciekawą opcją jest dojazd do miejscowości Skradin i rejs statkiem aż pod główną atrakcję parku.

Bilety wstępu do Parku Narodowego Krka

Po zaparkowaniu samochodu (jeśli wybieramy opcję bez płynięcia statkiem), należy zakupić bilety wstępu, które kosztują 110 HRK (około 60 zł). Nawet jeśli cena wydaje się być spora, naprawdę warto zrezygnować z innych atrakcji właśnie na rzecz wizyty w tym Parku Narodowym :)

Trasa

Po zaopatrzeniu się w bilety mamy do wyboru dwie opcje:

  1. Spacer w kierunku wejścia na główną ścieżkę prowadzącą przez park– około 20 minut spokojnego zejścia, trasa do przejścia nawet w klapkach
  2. Skorzystanie z kursującego co około 15 minut autobusu– opcja dla leniwych, osobiście nie polecam, bo traci się niesamowite widoki z góry na meandrującą rzekę

Park Narodowy Krka

Na terenie parku wyznaczone zostały specjalne ścieżki, tak więc ruch odbywa się po drewnianych podestach. Turystów, szczególnie w sezonie, jest sporo, dlatego też warto rozpocząć wędrówkę od głównego wejścia, by potem nie musieć męczyć się idąc pod prąd.

Skradinski Buk

Główną atrakcją Parku Narodowego Krka jest Skradinski Buk, przy którym dozwolone jest pływanie. Z tej okazji warto przez wyjazdem ubrać się w strój kąpielowy i zabrać ze sobą ręcznik. Przydatne mogą się okazać buty do pływania z gumową podeszwą lub po prostu sandały, gdyż na dnie w okolicach wodospadu znajdują się sporych rozmiarów skały, na których łatwo się poślizgnąć.

Park Narodowy Krka wodospad Skradinski

Uroku wizycie w parku dodaje również fakt, iż po zażyciu kąpieli, drugą część trasy większość turystów odbywa w samych strojach kąpielowych, co idealnie wpisuje się w klimat wakacji w Chorwacji. Po przejściu ostatniego odcinka trasy możemy ponownie wspiąć się pod górę samodzielnie lub skorzystać z oferowanego turystom autobusu.

Park Narodowy Krka wodospad Skradinski

Nie zwlekaj ze spełnianiem marzeń! :)

222