Uwielbiam plaże- duże, małe, kamieniste czy z piaskiem. Nie mogłam więc przepuścić okazji do odwiedzenia plaży, która przez wiele źródeł oceniana jest jako najpiękniejsza na całej Teneryfie. Mowa o Las Teresitas, przez jednych uwielbianej za piasek i dużą powierzchnię, przez innych uznawanej za stanowczo zbyt turystyczną lokalizację. Czy plaża rzeczywiście okazała się perełką wśród miejsc wartych odwiedzenia na Teneryfie? Oto moja opinia i garść praktycznych wskazówek.

Lokalizacja i dojazd

Plaża Las Teresitas znajduje się 7 km od centrum Santa Cruz, w północno-wschodniej części wyspy. Opcje dojazdu są dwie: wynajęty samochód lub publiczna komunikacja, która akurat na Teneryfie działa bardzo sprawnie i z której sami korzystaliśmy.

Z Costa Adeje do Santa Cruz dotrzeć można autobusem 111 lub 110 – cena to 6,25 euro z kartą bono, a przejazd trwa około 1,5 h. Karta bono jest to rodzaj karty przedpłaconej na 15 lub 25 euro, którą bez problemów nabyć można w większości kiosków i która uprawnia nas do przejazdów ze zniżką. Z Puerto de la Cruz do Santa Cruz dostaniemy się autobusami 101,102, 103 lub 104 (polecamy 103, bo jedzie najszybciej ze względu na małą ilość przystanków) – cena to 3,45 euro z kartą bono, a przejazd 103 trwa około 40 minut.

W Santa Cruz należy udać się na dworzec Intercambiador (dojeżdżają tam wszystkie wymienione wyżej autobusy), gdzie z dolnej płyty co 15-20 minut odjeżdża autobus numer 910. Dojazd na plażę trwa około 20 minut i kosztuje 0,75 euro/ osobę, jeśli posiadamy kartę bono. Po drodze przejeżdża on obok Audytorium, które jest jedną z ważniejszych atrakcji Santa Cruz. Autobus ma swój końcowy przystanek bezpośrednio przy plaży, z tego samego miejsca zabiera też ludzi z powrotem do dworca.


Dokładne rozkłady jazdy autobusów i aktualne ceny przejazdów można sprawdzić TUTAJ.

Jeśli planujecie dojazd samochodem, przy samej plaży znajduje się sporych rozmiarów parking.

Plaża

Las Teresitas jest plażą stworzoną po części sztucznie, a piasek na niej zgromadzony pochodzi z Sahary. W związku z tym stanowi ciekawe urozmaicenie wśród kamienistych i czarnych od wulkanicznego pyłu plaż Teneryfy. Szerokość 80 m i długość 1,5 km sprawia, że jest to jednocześnie największa piaszczysta plaża na wyspie.

Piasek jest delikatny, jasny i czysty mimo dużej ilości turystów, również w wodzie. Plażę otaczają klify, a na jej powierzchni rosną palmy oraz nieduże drzewka, które dają choć odrobinę cennego cienia. Polecam rozlokować się właśnie tam, chyba że macie wyjątkowo skuteczny krem do opalania lub własny parasol, dawno nie byliśmy tak spieczeni, jak po jednym popołudniu na plaży w pochmurny dzień. Na miejscu istnieje możliwość wynajęcia leżaków i parasoli (parasol + 2 leżaki za 9 euro).

Plaża Las Teresitas Santa Cruz Teneryfa

Woda

Przy plaży zbudowany został falochron, dzięki czemu woda w zatoczce jest spokojna nawet przy sporym wietrze. Dno jest piaszczyste, można spokojnie pływać bez butów, nie obawiając się o uderzenia w kamienie. Falochron sprawia jednocześnie, że woda jest też minimalnie cieplejsza niż przy pozostałych plażach.

Ilość ludzi

Przy samych wejściu na plażę z przystanku może się ona wydawać nieco zatłoczona. Warto jednak przejść się kawałek dalej i powinniśmy bez problemu znaleźć dogodne miejsce do plażingu. Im dalej od wejścia, tym ludzi jest mniej.

Plaża Las Teresitas Santa Cruz Teneryfa
Plaża Las Teresitas Santa Cruz Teneryfa

Infrastruktura

Bezpośrednio przy plaży znajdziemy publiczne darmowe toalety oraz szatnie. Ich czystość czasami pozostawia wiele do życzenia, ale w takich sytuacjach nie ma innej opcji, warto jedynie zaopatrzyć się we własny papier lub chusteczki. Zaraz obok nich znajdują się też prysznice i miejsca do umycia nóg.

Jeśli zgłodniejemy, istnieje możliwość kupienia czegoś do jedzenia w jednym z food trucków, które stoją nieopodal plaży lub też podjechać jeden przystanek w stronę miasta. My osobiście polecamy zaopatrzenie się przed wizytą na plaży w pyszne empanadillas z kurczakiem z marketu Mercadona zaraz przy dworcu w Santa Cruz ;)

<div data-href=”https://airbnb.pl/c/annap19249/” target=”_blank” ><a href=”https://airbnb.pl/c/annap19249/” target=”_blank”><img src=”https://www.podrozeszczesciary.pl/wp-content/uploads/2018/09/airbnb.png”></a></div>

Bezpieczeństwo

Plaża jest na bieżąco monitorowana przez ratowników z Czerwonego Krzyża, którzy z pełnym wyposażeniem przemierzają ją, chodząc po brzegu w tę i z powrotem. Przy plaży znajduje się też centrum medyczne, z którego w razie potrzeby można skorzystać.

Plaża Las Teresitas Santa Cruz Teneryfa
Plaża Las Teresitas Santa Cruz Teneryfa

Widoczki

Plaża Las Teresitas jest jedną z najczęściej przedstawianych w galeriach zdjęć z Teneryfy. Po przejrzeniu kilku z nich miałam o niej nieco zbyt dobrą opinię, przez co na miejscu nieco się rozczarowałam, szczególnie że tego dnia niebo było dosyć mocno zachmurzone. Nie mniej jednak widok z wody na klify i okoliczną zabudowę na cyplu prezentuje się ładnie, szczególnie jeśli udamy się na falochron. Jeśli na plażę przyjdziemy samochodem, warto wjechać na punkt widokowy znajdujący się na jednym z klifów.

Plaża Las Teresitas Santa Cruz Teneryfa
Plaża Las Teresitas Santa Cruz Teneryfa

Plaża Las Teresitas- warto odwiedzić?

Wydaje mi się, że nawet jeśli w rzeczywistości plaża odbiega nieco od jej pocztówkowego wizerunku, to warto wybrać się na nią chociażby w celu odpoczęcia od czarnego piasku wchodzącego w każdy możliwy zakamarek. Jest to też dobre miejsce dla osób, które boją się pływać przy otwartym morzu i czują się bezpieczniej, mając na dnie piasek. Wypad na plażę uważam więc za bardzo udany i polecam zarówno podróżującym samotnie, parom, jak i rodzinom z dziećmi :)