Od wieków mawia się, że cudze chwalimy, a swego nie znamy. Jeździmy za granicę, na wakacje wybieramy się w kierunku słońca i wydaje nam się, że to, co w Polsce, jest gorsze. Czy sytuacja polskich campingów rzeczywiście woła o pomstę do nieba? A może jednak warto czasami się przełamać i spędzić lato nad polskim morzem? Oto camping Stogi nr 218 w Gdańsku, który w te wakacje odwiedziłam już po raz drugi.
Na camping nr 218 w Stogach (dzielnica Gdańska) trafiłam rok temu przez zupełny przypadek. Po tym, jak pomysł wyjazdu stopem do jednej z europejskich stolic nie wypalił, razem z dwoma koleżankami szukałyśmy opcji spędzenia miło tygodnia. Zależało nam, aby wybrane miejsce znajdowało się w miarę blisko cywilizacji i było tanie. W ten oto sposób, jako że wakacje dopiero się zaczynały, wybór padł na Gdańsk i camping, który wyskoczył najwyżej w wyszukiwarce (ach to SEO…).
Dojazd do campingu
Dogodna lokalizacja campingu jest z pewnością jednym z jego plusów. Z dworca PKP na przystanek Stogi Plaża (oddalony od campingu o około 100 m) dostaniemy się tramwajem nr 3 lub 8, które odjeżdżają w ciąg dnia co średnio 15 min. Bilety należy kupić wcześniej w automacie na przystanku przy dworcu lub też u maszynisty (w tym przypadku dobrze jest mieć odliczoną kwotę, istnieje możliwość zakupu jedynie biletów godzinnych lub dobowych). Podróż trwa około 20 minut, a godzinny bilet ulgowy to koszt rzędu 1,80 zł. Osoby przyjeżdżające samochodem, będą mogły zaparkować pojazd na terenie campingu za 10 zł/ dobę.
Rezerwacja
Jeśli na camping wybieramy się z namiotem, nie ma potrzeby dokonywania rezerwacji. W innym przypadku miejsce możemy zarezerwować poprzez specjalny formularz zamieszczony na stronie camping, czyli TUTAJ.
Cena
Cena campingu jest kolejnym plusem, koszt noclegu w namiocie dla 1 osoby to około 20 zł/dobę. W cenę wliczone jest nieograniczone korzystanie z pryszniców, możliwość ładowania urządzeń na recepcji (gorąco polecam tę opcję!) oraz gaz do gotowania posiłków. Na terenie campingu można też wynająć domki, przyczepy lub zainstalować własnego campera/ przyczepę. Szczegółowy cennik TUTAJ.
Łazienki
Na campingu znajdziemy dwa rodzaje łazienek. Jedne z nich są nieco mniejsze, a z poszczególnych toalet czy pryszniców wychodzi się od razu na dwór. Ta opcja jest obupłciowa i umiejscowiona bliżej pola namiotowego. Opcją nieco dalszą jest jedna duża łazienka zlokalizowana w pobliżu recepcji, która jest zdecydowanie wygodniejsza do dłuższych kąpieli. Obydwa rodzaje łazienek są na bieżąco sprzątane, znajdziemy w nich papier toaletowy, wieszaczki na ręcznik czy ubrania, gniazdka (dobra opcja na szybkie podładowanie telefonu!) i miejsca do zmywania naczyń. Przy dużej łazience istnieje też możliwość odpłatnego skorzystania z pralki.
Kuchnia
Na terenie campingu znajdziemy 4 altanki ze stołami i ławkami, w tym jedną z kuchenką gazową, mikrofalówką, zlewem i czajnikami. Kuchnia jest ogólnodostępna, a korzystanie z niej darmowe, dlatego też czasami w altance bywa sporo ludzi. Nie mniej jednak to świetna opcja na przygotowanie niskobudżetowego posiłku czy napicie się herbaty :) Dodatkowo, w altance z kuchnią, bardzo często leżą zostawione resztki jedzenia (np. napoczęte makarony), z których można swobodnie korzystać.
Na campingu znajdziemy też restaurację z (podobno) domowymi obiadami, sprzedającą też świeże pieczywo (dostępne tylko wcześnie rano!) czy domowe ciasto :) Ceny są jednak ustawione raczej pod zagranicznych turystów ;)
Dobrze wiedzieć, że 1 przystanek od campingu umiejscowiona jest Biedronka, do której tłumnie pielgrzymują rzesze odwiedzających Stogi :)
Atrakcje na campingu i w okolicy
Camping znajduje się około 150 m od podobno najszerszej plaży w Polsce, na której wystarczy miejsca na wszystkie polskie parawany ;) W okolicy plaży znajdziemy też mini park rozrywki dla dzieci (dmuchane zjeżdżalnie, waterball itp.) oraz plac zabaw. W barach przy plaży odbywają się też cyklicznie koncerty (muzyka niekoniecznie ambitna, towarzystwo mało ciekawe, ale kto co lubi ;) i konkursy karaoke.
Z campingu do centrum Gdańska jedzie się jedynie 20 min, tak więc bez większych problemów można cieszyć się urokami starówki :) Warto jedynie zwrócić uwagę na fakt, że ostatni tramwaj do Stogów odjeżdża z rynku w okolicach 22:45.
Różne formy rozrywki oferuje także sam camping, na jego terenie korzystać można z placu zabaw, bilarda, tenisa stołowego czy placu zabaw. Istnieje też możliwość wypożyczenia rowerów w cenie 7 zł/1 h lub 40 zł/dzień.
Podobno na campingu jest wifi, ale ktokolwiek widział ktokolwiek wie, niech mnie uświadomi w którym miejscu, bo osobiście go nie złapałam ;)
Czy warto?
Już sam fakt, iż camping odwiedziłam w tym roku po raz drugi, powinien przynieść Wam odpowiedź na postawione pytanie :) Choć na campingu w Stogach brakuje basenu, pasażu handlowego czy aquaparku, to jest on jak najbardziej wart polecenia. Odwiedzając camping “Stogi” nr 218 możemy liczyć na dobrą jakości w stosunku do ceny, bliskość plaży i przede wszystkim idealne wręcz połączenie komunikacyjne z centrum Gdańska (nie wspominając już o Biedronce!).
Gorąco polecam to miejsce zarówno osobom młodym, którym zależy na obniżeniu kosztów wyjazdu i bliskości tak zwane “cywilizacji”, jak i rodzinom z dziećmi! :)
Na koniec zapraszam Was na krótki filmik z wyjazdu do Gdańska i Sopotu :)