Czasami do najładniejszych miejsc trafiamy zupełnie przed przypadek. Ktoś rzuci hasło, znajdziemy wskazówkę w internecie czy zadziałamy zupełnie spontanicznie i na chybił trafił wybierzemy lokalizację na mapie. Podobnie było w przypadku noclegów w Sandy Bay Bungalows na wyspie Koh Phangan, zostałyśmy pozostawione same sobie i trzeba było podjąć męską decyzję, w którą część wyspy zamierzamy się przenieść. Wybór (poparty jedynie informacją o bliskiej lokalizacji sklepu 7/11) padł na plażę Haad Yao, do której prowadziła asfaltowa droga i przy której znajdowało się kilka droższych hoteli. Czy udało nam się odnaleźć w tej “luksusowej dzielnicy” Koh Phangan? I przede wszystkim, czy przeciętnego backpackera stać na mieszkanie przy Haad Yao? Zapraszam na krótką charakterystykę Sandy Bay Bungalows, w którym miałyśmy okazję spędzić 4 noce :)

Lokalizacja i dojazd

Wspomniana już wcześniej plaża Haad Yao znajduje się w północno- wschodniej części wyspy Koh Phangan. Prowadzi do niej asfaltowa, dosyć górzysta droga ciągnąca się od portu Thongsala, czyli miejsca, do którego przybywają promy z Suratthani. Po wyspie nie kursują autobusy, więc jedyną formą dojazdu jest skorzystanie z lokalnej taxi. Za przejazd z Thongsala do Hadd Yao płaciłyśmy 100 THB/ osobę (około 10 zł), za powrót po 150 THB/osobę. WAŻNE: taxi nie mają ustalonych cen, bo rządzi nimi lokalna mafia. Zanim wsiądziemy do taxi należy uzgodnić cenę z kierowcą (pamiętajcie aby się tarować, kierowcy podają zwykle 3 -4 razy wyższą cenę!).

Rezerwacja

Jako że nasza podróż do Tajlandii miała miejsce na przełomie maja i czerwca, na wyspie panował sezon niski, tak więc nie było konieczności rezerwacji noclegów z dużym wyprzedzeniem. Nie mniej jednak z racji tego, że w ośrodku są tylko dwa domki w naprawdę okazyjnej cenie, warto wysłać maila z rezerwacją kilka dni przed przyjazdem, również w sezonie niskim. Obsługa na maila odpowiada w ciągu 24 h.

Kupon Airbnb zniżka 100 zł

Nocleg

Już na początku pobytu na Koh Phangan ustaliłyśmy, że nasz dzienny budżet noclegowy wynosi max. 500 THB za pokój (ok 50 zł/2 osoby). Za dwuosobowy położony na wzgórzu bungalow z łazienką i wiatrakiem w Sandy Bay Resort zapłaciłyśmy dokładnie 500 THB za noc. Pokoje były czyste, a wiatrak chłodził wystarczająco mocno. Każdy gość otrzymywał także do dyspozycji ręcznik. Jedynym problemem były mrówki, które prowadziły zmasowany atak na nasze małżeńskie łoże (w ofercie tych dwóch tańszych bungalowów nie ma pojedynczych łóżek). Wystarczyło jednak wyniesienie kosza na śmieci na balkon, co skłoniło mrówki do zmiany planów bojowych ;)

Sandy Bay Resort Haad Yao
Sandy Bay Bungalows Haad Yao

Balkon

Elementem, za który cenię noclegi w Sandy Bay Resort najbardziej był balkon. I to nie byle jaki balkon! Duży, z leżakiem, stołem i przede wszystkim z niesamowitym widokiem na zachody słońca. Tylu odcieni fioletu, czerwieni i różu nie widziałam chyba jeszcze nigdy! Co ciekawe, widok na zachody słońca był zdecydowanie lepszy z tych “niższych klasowo” i tańszych bungalowów na wzgórzu :)

Sandy Bay Resort Koh Phangan
Sandy Bay Bungalows Koh Phangan

Oferta resortu

Do dyspozycji gości resortu oddany został sporych rozmiarów czysty basen wraz z leżakami. W jego okolicy zlokalizowany jest także taras, z którego można podziwiać morze i zachody słońca. Na plaży znajdują się specjalne leżaki dla gości oraz miejsce, gdzie można zażywać tajskiego masażu z widokiem na morze. Goście skorzystać mogą także z restauracji, w której serwowane są lokalne dania, trzeba jednak liczyć się z kosztem około 3 razy wyższym niż w Bangkoku i 1,5 raza wyższym niż w pozostałych restauracjach na Haad Yao (np. smażony ryż z warzywami 100 THB, w Bangkoku 30 THB).

Sandy Bay Resort Koh Phangan

Sandy Bay Resort Koh Phangan

Sandy Bay Resort Koh Phangan

Sandy Bay Resort Koh Phangan Haad Yao

Otoczenie

Sandy Bay Resort znajduje się bezpośrednio przy spokojnej plaży Haad Yao. Jak już wspomniałam, niedaleko resortu ulokowany jest najważniejszy azjatycki wynalazek ostatniego wieku, czyli sklep 7/11. Aby do niego dojść, można kierować się główną asfaltową drogą i przejść 7 gór i 7 lasów (z tymi górami to dosłownie!) lub też wybrać dojście plażą i skręcić w boczną ścieżkę na wysokości salonu masażu, który wygląda mniej więcej tak:

Masaż przy plaży! Sandy Bay Resort Koh Phangan Haad Yao
Masaż przy plaży!
Sandy Bay Resort Koh Phangan Haad Yao
Masaż na Koh Phangan

Dokładna lokalizacja sklepu 7/11 znajduje się na poniższej mapce:

Mapa Haad Yao, źródło: http://www.kohphanganthailand.com/maps/haad-yao.htm
Mapa Haad Yao, źródło: http://www.kohphanganthailand.com/maps/haad-yao.htm

Mniej więcej w połowie drogi plażą do 7/11 znajdziemy bar, w którym drinki sprzedawane są po jedyne 120 THB (okazyjna cena jak na wyspę) i który w ciągu dnia serwuje pyszne pad thai czy smażony ryż za 60 THB (bardzo okazyjna cena jak na Haad Yao). Przy skręcie w boczną dróżkę do 7/11 znajduje się również punkt, w którym można skorzystać z masażu. Gorąco go polecam, panie są niezwykle miłe a po zabiegu człowiek czuje się jak nowo narodziny! Nie mówiąc już nawet o niesamowitym zachodzie słońca, który dodatkowo buduje atmosferę zrelaksowania :)

Plaża Haad Yao

Zaraz obok basenu usytuowana jest plaża, która sama w sobie jest sporą atrakcją. Znajdziemy na niej wyjątkowo miękki i drobny piasek (tak drobny że wchodzi między poszczególne warstwy materiału w stroju kąpielowym!). Są także palmy dające cień w upalne południe. W wodzie da się jednak siedzieć tylko do południa (przynajmniej w czerwcu), potem jest zdecydowanie za gorąca. Momentami można się poczuć jak w garnku z zupą. Wejście do morza przy Haad Yao jest wyjątkowo mało strome, w zasadzie trudno jest zamoczyć się mocniej niż do pasa.

Ogólne wrażenie

Plaża Haad Yao to jedno ze spokojniejszych miejsc na Koh Phangan. Warto wybrać się w ten rejon szczególnie, jeśli chcemy odpocząć od zgiełku Bangkoku i spędzić pół dnia na smażingu. Choć hotele na pierwszy rzut oka odstraszają backpackerów wygórowanymi cenami, to zaciekli poszukiwacze znajdą satysfakcjonujące oferty. Polecam szczególnie w celu chillowania na plaży i relaksowania się z widokiem na niesamowite zachody słońca :)

Haad Yao Beach Koh Phangan
Haad Yao Beach Koh Phangan

Na koniec zapraszam Was na krótki filmik z wyspy Koh Phangan :) Miłego oglądania!