Będąc w Kyoto, postanowiliśmy odwiedzić znajdujące się nieopodal miasto Osaka. Tego dnia mieliśmy wracać do Tokio, więc Osaka wydała się ciekawym kierunkiem. Te dwa miasta łączy bowiem najbardziej popularna linia JR, czyli Tokaido Shinkansen. Plan zwiedzania mieliśmy dosyć upakowany, a na miejscu powitała nas piękna słoneczna pogoda. Jednym słowem: idealnie.
Dojazd Kyoto-Osaka
Z Kyoto do Osaki dotarliśmy w niecałe 15 minut pociągiem Shinkansen, odjeżdżającym z Kyoto Station. Wyjeżdżaliśmy około godziny 9.30, więc nie było potrzeby rezerwacji biletów. Na stacji wsiedliśmy do wagonu oznaczonego jako non-reserved i w komfortowych warunkach dotarliśmy do stacji Shin-Osaka. Co warto podkreślić, Shin-Osaka nie jest tym samym co Osaka Station. Aby dotrzeć do tej drugiej, należy przesiąść się w lokalną linię JR Tokaido-Sanyo Line. Jeśli macie ważną kartę JR Pass, możecie nią podróżować bez opłat, jeśli nie, za 4 min przejazdu zapłacicie 160 jenów.
Umeda Sky Building
Pierwszym miejscem w Osace, które koniecznie chcieliśmy zobaczyć, było Umeda Sky Building. Budowla znajduje się niewielkiej odległości od Osaka Station i widać ją zaraz po wyjściu. Czasem nazywana jest także Kuchu Teien Observatory. To jeden z najwyższych budynków w Osace, który posiada obserwatorium 360° na wysokości 173 metrów. Jak już wspominałam, plan zwiedzania Osaki był w naszym przypadku mocno upakowany, więc skusiliśmy się na zakup Osaka Amazing Pass. I niestety, w naszym przypadku była to decyzja nietrafiona.
Osaka Amazing Pass
Dlaczego? Nie zdawałam sobie sprawy z tego, że dojście do atrakcji zajmie nam aż tyle czasu. Co więcej intensywne zwiedzanie w poprzednich dniach dało się we znaki i musieliśmy uszczuplić plany. Osaka Amazing Pass to karta, dzięki której dostajemy wstęp do większości atrakcji Osaki bez dodatkowych opłat. Będziemy też mogli korzystać z transportu miejskiego. Za kartę na 1 dzień zapłaciliśmy 2700 jenów od osoby (ok. 100 zł). W naszym przypadku okazało się, że finalnie zakup nie był opłacalny. Z atrakcji oferowanych w ramach karty (a jest ich naprawdę sporo!) skorzystaliśmy tylko z wejścia do Umeda Sky Building (normalnie 1500 jenów) i Osaka Castle (600 jenów) plus 2 przejazdów metrem. Jeśli jednak zamierzacie zobaczyć więcej, karta jest dobrym i opłacalnym pomysłem.
Obserwatorium
Naszą kartę kupiliśmy przy wejściu do obserwatorium, na górze Umeda Sky Building. Samo obserwatorium nazywane jest „Floating Garden Observatory” i znajduje się powyżej 40. piętra. Jeśli gustujecie w kawie spożywanej na wysokościach, na 40. piętrze zlokalizowana jest kawiarnia. W tym samym miejscu można podziwiać wystawę obrazująca sposób powstawania budynku. Dowiedzieliśmy się z niej nie tylko, w jaki sposób samo obserwatorium znalazło się na górze, ale też jak budynek zachowuje się w przypadku trzęsienia ziemi.
Po zwiedzeniu wystawy udaliśmy się na dach, z którego roztacza się świetny widok na całe miasto. Co więcej, obserwatorium zaprojektowane zostało w ten sposób, że można się przejść dookoła. Co mnie zaciekawiło, te specjalna strefa do wieszania kłódek, takich jak na wrocławskim moście zakochanych.
Osaka Castle
Kolejnym punktem po zwiedzaniu Umeda Sky Building był zamek. Ponownie udaliśmy się na Osaka Station, skąd pojechaliśmy linią JR do stacji Ōsakajōkōen. Ruszyliśmy w kierunku zamku, będącego jedną z ikon miasta. Jego budowę rozpoczęto w wieku XVI w miejscu ruin dawnej twierdzy. Budowla znajduje się na rozległym terenie zielonym i otaczają ją potężne kamienne mury wraz z fosą.
Aby wejść do zamku, musieliśmy okazać nasze Osaka Amazing Pass. Plusem tego rozwiązania była możliwość ominięcia kolejki czekającej po bilety, która tego dnia miała spore rozmiary. Weszliśmy do środka zamku, który przerobiony został na interaktywne muzeum. Znaleźliśmy tam fragmenty historii Japonii, a także starą broń. Myślę, że jest to dobre miejsce dla miłośników historii i wszelkiego rodzaju walk.
Po zwiedzaniu zamku przeszliśmy się po parku, który go otacza, zmierzając w kierunku stacji Morinomiya Station. W pierwotnych planach mieliśmy dojazd do Dōtonbori, czyli dzielnicy rozrywkowej. Okazało się jednak, że czasu nie pozostało nam tak wiele, jak zakładaliśmy. Zrezygnowaliśmy więc z kolejnych atrakcji i udaliśmy się na obiad. W moim przypadku kolejny raz był to ramen. Następnie wróciliśmy do Shin-Osaka, gdzie czekał na nas pociąg do Tokio.
Informacje praktyczne o mieście Osaka
- Do większości atrakcji turystycznych dojedziecie linią Osaka Loop Line. Jednorazowe bilety kosztują 160 jenów.
- Przeliczcie dobrze, czy w Waszym przypadku zakup Osaka Amazing Pass będzie się opłacał.
- Przed wejściem na taras widokowy w Umeda Sky Building należy zdjąć nakrycia głowy, gdyż często tam wieje.
- Google Maps są w Osace, podobnie jak w wielu innych japońskich miastach, niezastąpione do wyznaczania tras przejazdu.
Jeśli nie zależy Wam na obserwowaniu miasta z samej góry, na 39 piętro Umeda Sky Building można wjechać za darmo.