Zauważyłam jakiś czas temu, że Polacy niechętnie dzielą się informacjami na temat pieniędzy. Z kolei za każdym razem, kiedy przygotowuję się do jakiegoś wyjazdu, zadaję sobie już na samym początku pytanie: „Ile to w ogóle będzie kosztować?”. Jeśli wybieramy się na wakacje z biurem podróży, wtedy sprawa jest prosta. Wybieramy ofertę, płacimy i nie musimy sobie zaprzątać głowy szacowaniem kosztów. Jak jednak wygląda sprawa w przypadku wyjazdów organizowanych na własną rękę? Ile kosztują 10-dniowe wakacje na Teneryfie, jeśli organizujemy je samodzielnie? Jakich cen można spodziewać się na miejscu? Odpowiedzi na te pytania postaram się udzielić poniżej.

Przeloty: 580 zł

Jednym z większych kosztów w przypadku większości wyjazdów zagranicznych jest oczywiście transport. Na Teneryfę trudno dostać się inaczej niż samolotem, stąd też nasz wybór padł na właśnie ten środek transportu. Informację o tanich lotach w tym kierunku znalazłam na 4free.pl i wiązała się z promocją linii Ryanair. Za bilety z Krakowa do lotniska na południu wyspy zapłaciliśmy 560 zł w dwie strony z bagażem podręcznym za osobę.

Zrezygnowaliśmy z zakupienia bagażu rejestrowanego, bo wiedzieliśmy, że i tak do ciepłego kraju nie potrzeba nam aż tylu rzeczy, a zależało nam na mobilności, którą duży bagaż by utrudniał. W związku z faktem, że lot miał trwać 5,5 h, zdecydowaliśmy się na dodatkowo płatny (10 zł w jedną stronę) wybór miejsc obok siebie.

Wakacje na Teneryfie koszt wyjazdu ceny

Dojazd na lotnisko: 36,50 zł

Jako że nie jesteśmy z Krakowa, musieliśmy jeszcze zapłacić za bilety na trasie Wrocław- Kraków. Zdecydowaliśmy się na najtańszą opcję, jaką był Polski Bus. Za bilety w dwie strony zapłaciliśmy 30 zł/ osobę, a przejazd trwał 3 h 10 minut. Była to jednocześnie pewniejsza opcja niż pociąg, który nie dość, że jechał dłużej, to jeszcze miał większą szansę spóźnienia.

Na trasie dworzec główny w Krakowie- lotnisko Balice podróżowaliśmy w jedną stronę pociągiem (20 minut, 4,50 zł za studenta) a w drugą autobusem 208 (1 h, 2 zł za studenta).

Nolcegi: 514 zł

Kolejnym znacznym wydatkiem podczas wyjazdu były noclegi. W naszym przypadku było ich 9 i kosztowały łącznie 514 zł/osobę. Warto zauważyć, że wybieraliśmy pokoje dwuosobowe oraz apartamenty z dostępem do aneksu kuchennego. Spaliśmy w 4 różnych miejscach:

Pensjonat Neon w Guaza

Hotel 10 km od lotniska na południu Teneryfy, 64 zł/ osobę/ noc w pokoju dwuosobowym z łazienką na korytarzu, bez aneksu kuchennego, śniadanie wliczone w cenę. Dobre miejsce na pierwszy nocleg po przylocie, ale okolica wybitnie nieciekawa.

Pensjonat możecie obejrzeć i zarezerwować TUTAJ.

Apartamenty Poblado Marinero przy Los Gigantes

Zdecydowanie najlepsze miejsce, w jakim mieliśmy okazję spać. Cena nieco wyższa niż w pozostałych częściach wyspy, apartament dla 2 osób z prywatną łazienką, sypialnią, salonem, aneksem kuchennym i balkonem wychodzącym na klify to koszt 192 zł/ noc. W związku z tym za 2 noce w tym miejscu zapałaciliśmy 192 zł/osobę. Apartamenty zaraz obok plaży przy klifach i portu, z darmowym dostępem do naprawdę dużego basenu, okolica bardzo sprzyja odpoczywaniu.

Apartamenty możecie obejrzeć i zarezerwować TUTAJ.

Wakacje na Teneryfie koszt wyjazdu ceny Los Gigantes

Pokój Airbnb w Santa Cruz

Dzięki założeniu Mateuszowi konta z mojego polecenia dostaliśmy 100 zł zniżki na pierwszy wyjazd i 50 zł na moje konto z racji odbycia owej podróży. Jeśli jesteście zainteresowani, jak to działa i chcecie dostać 100 zł zniżki na pierwszą podróż, zapraszam do wpisu o Airbnb, który niedawno popełniłam TUTAJ lub do skorzystania z linku poniżej.

Znaleźliśmy naprawdę fajny pokój wynajmowany przez programistę z Santa Cruz imieniem Luca i za 3 noce zapłaciliśmy dzięki zniżce jedynie 174 zł, czyli 87 zł/ osobę. 4 pokoje w tym mieszkaniu były wynajmowanie właśnie przez Airbnb, więc w ciągu tych dni mieliśmy okazję poznać zarówno Niemki, Włoszkę, jak i Irakijczyków. Mieszkanie blisko centrum- 1,5 km od Intercambiador, 1,5 km od głównego placu i około 2 km od Audytorium, w spokojnej okolicy.

Wakacje na Teneryfie koszt wyjazdu ceny Santa Cruz

Be Smart Florida Plaza w Puerto de la Cruz

Hotel około 3 min pieszo od centrum i portu, 10 minut od plaży Jardin, 10 minut od przystanku autobusowego. Za apartament z prywatną łazienką, salonem, sypialnią, aneksem kuchennym i dużym tarasem płaciliśmy 340 zł/ 2 osoby / 3 noce, czyli po 170 zł/ osobę.  Apartament do najnowszych nie należał, ale był czysty i przestronny, z dostępem do darmowego basenu na dachu. Lokalizacja sprawia, że jest dobrą bazą wypadową na wulkan Tide.

Apartamenty możecie obejrzeć i zarezerwować TUTAJ.

Jedzenie i picie: około 290 zł

Jak już wspomniałam przy okazji noclegów, staraliśmy się szukać pokojów z dostępem do aneksu kuchennego, dzięki czemu mogliśmy gotować samodzielnie. Warto też zauważyć, że podróżowaliśmy w dwójkę i że nie jesteśmy głodomorami, dzięki czemu jednorazowo ugotowany posiłek starczał nam zwykle na 2 obiady i 1 kolację. Do restauracji chodziliśmy w sytuacji, kiedy musieliśmy się przenieść w inną część wyspy i na gotowanie nie było czasu, albo też wybitnie nie mieliśmy na kucharzenie ochoty. Nie gustujemy też w alkoholu, więc nie jest on wliczony w podaną kwotę. Zakupy robiliśmy zazwyczaj w marketach SuperDino i Mercadona, które są jednymi z najtańszych na wyspie, a jednocześnie dostępnymi w prawie każdym odwiedzonym przez nas miejscu.

Przykładowe ceny produktów na Teneryfie:

bagietka 0,42 euro
masło 125 g 2 euro
woda 1,5 l 0,45 euro
woda 2 l 0,55 euro
sok z SuperDino 1 l 0,65 euro
herbata za 20 torebek 2-3 euro
szynka 8 plasterków pakowana drobiowa 1 euro
pieczarki 250 g 1,50 euro
sos w torebce marki Magi koło 0,5 euro
makaron 0,8 euro
parówki  za paczkę 200 g 1 euro
pringlesy 1,39 euro 
czekolada Milka 0,8 euro
czekolada Lindt za 125 g 1,15 euro
empanadillas z kurczakiem 2 sztuki koło 1,60 euro
mięso mielone drobiowe 500 g 3,20 euro
piersi z kurczaka 300 g 2,80 euro
banany lokalne 0,45 euro za kg
puszka pepsi 0,45 euro
puszka coca coli 0,68 euro
sos neapolitański w słoiczku 1,20 euro
ciastka ahoy cookies mini 160 g za 1,39 euro
ciastka owsiane 1 euro
żelki Haribo 200 g 1,39 euro
sól w plastikowym pojemniku 1,30 euro

Jedzenie na mieście:

chorittos z cukrem pudrem 2 euro
chorittos z czekoladą 3 euro 
gałka lodów 1,50-1,80 euro
pizza z szynką i pieczarkami 6,20 euro
danie dnia 8 euro plus 2 świeże soki z pomarańczy (kurczak faszerowany serem i szynką z frytkami +sałatka) łącznie 12 euro
20 Chicken Bites i 2 porcje małych frytek w McDonaldzie 4,98 euro
latte w McDonaldzie 1 euro
puszka Nestie w kiosku 1,20 euro 
 kotlet z kurczaka z frytkami i nugettsy 7,5 euro

Transport: około 144 zł

Po wyspie postanowiliśmy poruszać się komunikacją miejską. Powody były dwa: po pierwsze komunikacja miejska działa na wyspie sprawnie i można nią było dojechać we wszystkie miejsca, które nas interesowały. Po drugie, cena-  jeśli tak jak my jest się kierowcą poniżej 25 roku życia, płaci się znacznie więcej za wynajem auta ze względu na wyższą cenę ubezpieczenia. Oto nasze ceny przejazdów autobosuami Titsa po wyspie:
2,80 euro lotnisko – Guaza
1,15 euro Guaza – Costa Adeje
1,65 euro Costa Adeje – Los Gigantes
2,80 euro Los Gigantes – Costa Adeje
6,25 euro Costa Adeje – Santa Cruz
0,75 euro miejski w Santa Cruz z dworca do apartamentu
0,75 euro miejski Santa Cruz na plażę Las Teresitas
0,75 euro miejski Santa Cruz z plaży Las Teresitas
0,75 euro miejski z dworca Santa Cruz do apartamentu
1,05 euro miejski na tramwaj z Santa Cruz do La Laguna
1,05 euro powrotny z La Laguna do Santa Cruz
3,45 euro Santa Cruz – Puerto de la Cruz
1,15 euro Puerto de la Cruz – La Orotava
9,55 euro Puerto de la Cruz – lotnisko
razem: 33,90 euro

Kosmetyki: 12 zł

Znaczną większość kosmetyków wzięliśmy z domu, w związku z czym na Teneryfie kupiliśmy w zasadzie tylko 3 rzeczy. Lecieliśmy z bagażem podręcznym, więc zrezygnowałam z zabierania zajmujących miejsce wacików, kupiliśmy też duży szampon, który potem używaliśmy do prania.

szampon Timotei około 3 euro
maszynki jednorazowe 1,50 euro
waciki 0,80 euro

Atrakcje: 80 zł

Jeśli chodzi o płatne atrakcje na Teneryfie, to skorzystaliśmy z dwóch: wizyty w Lago Martianez w Puerto de la Cruz (kompleks basenów z widokiem na morze i wulkan) oraz wjazd kolejką na Teide (z góry schodziliśmy na piechotę, polecam tę opcję!).

wjazd kolejką do punktu widokowego na Teide 13,5 euro dla dorosłych (polecamy rezerwację kolejki przez internet z wyprzedzeniem)
całodniowa wejściówka do Lago Martianez 5,5 euro dla dorosłych

Wakacje na Teneryfie koszt wyjazdu ceny Teide

Koszt wakacji na Teneryfie: 1650 zł/osobę

Ile więc w sumie kosztowały nas wakacje na Teneryfie? W wersji na własną rękę za 10 dni zapłaciliśmy 1650 zł/osobę ze wszystkim. Nie był to wyjazd w stylu „mam w kieszeni 100 zł, zobaczę jak daleko uda mi się dojechać”, nie odmawialiśmy sobie drobnych przyjemności, starając się jednocześnie znaleźć równowagę między jakością a ceną. Za taką kwotę mogliśmy podróżować oszczędnie, ale komfortowo i bez pomijania ciekawych dla nas miejsc i atrakcji.